Zimowy trening w domu! Czy warto i jak ćwiczyć?

Nie ma lepszej i gorszej pory roku na dbanie o siebie i swoją formę. Dlatego, jeśli czujesz, że pora „wziąć się za siebie” nie zwlekaj! Jesienno-zimowy okres to doskonały moment na wypracowanie nowych, zdrowych nawyków. Choć dni są coraz krótsze i mroźniejsze, nie musimy czuć się ograniczani. Wystarczy znaleźć alternatywne aktywności i wykorzystać długie, zimowe wieczory na pracę nad sobą. Nadal możemy korzystać z zajęć sportowych w fitness klubach, czy z siłowni. Jednak najwygodniejszą formą wówczas wydaje się trening domowy.

O treningu w domu

Pozwala zaoszczędzić czas na dotarcie do siłowni i jest zupełnie bezpłatny. Choć również ćwicząc w domu musimy zapewnić sobie odpowiedni komfort i bezpieczeństw.  Jak zatem zorganizować trening w domowym zaciszu?

5 zasad efektywnego treningu w domu:

  1. Miejsce – mowa o kawałku podłogi, na którym uda się rozłożyć matę i swobodnie poruszać. Można wybrać fragment sypialni, czy też salonu, w zależności od indywidualnych możliwości. Warto, korzystać z maty do ćwiczeń nawet w domu, gdyż jest antypoślizgowa, co oznacza, że zapewnia bezpieczeństwo.
  2. Plan treningowy – powinien być racjonalny i urozmaicony! Czyli, uwzględniać systematyczne treningi w domu, jak i odpoczynek. Jest kwestią dość indywidualną, uzależnioną od własnego celu, możliwości czasowych, a także kondycji i formy wyjściowej. W ułożeniu planu treningowego może pomóc wykfalifikowany trener personalny. Można zmierzyć się również z tym wyzywaniem samodzielnie, posiłkując się propozycjami z Internetu oraz własną intuicją, która uwzględni nasze możliwości.
  3. Koncentracja – ma ogromny wpływ na efektywność treningów domowych. Ważne, abyśmy mogli w pełni skupić się na wykonywanych ćwiczeniach i oddechu. Dlatego, warto dobrze przemyśleć czas na trening – tak, aby żaden z domowników nam wówczas nie przeszkadzał. Ponadto zaleca się unikać rozpraszaczy w postaci telefonu, czy telewizji. Dobrym wsparciem okazują się filmy instruktażowe z gotowymi zestawami treningowymi, dostępne na YouTube oraz płytach.
  4. Dieta! Zawsze powinna iść w parze z aktywnością fizyczną. To dwa elementy składające się na styl życia, którego konsekwencją ma być dobre samopoczucie i nienaganna forma fizyczna. W końcu to jedzenie jest paliwem energetycznym dla nas, niezbędnym do wykonywania treningów. Poza tym nie bez powodu też mówi się, że „jesteś tym co jesz” Zatem, kiedy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej i wyrzeźbienie sylwetki, należy zadbać o jakość swojego jadłospisu.
  5. Kontrola! Chcąc efektywnie trenować w domu, warto cyklicznie sprawdzać swoje efekty – ważyć się i dokonywać pomiarów ciała. Świetnym sposobem jest również fotografowanie sylwetki na różnych etapach przygody z domowymi treningami. Wszystko po to, by móc obserwować zmiany i nieustannie motywować się do dalszej pracy.

Źródło: https://www.esuplementy.pl/