ZAKSA nie leci do Rosji, a w jej ślady idą kolejne kluby. Co dalej z meczami europejskich pucharów?

Niespodziewany atak wojsk rosyjskich na Ukrainę ma ogromne konsekwencje dla całej Europy. Kolejne kraje nakładają sankcje na Rosję i już wiadomo, że nie odbędzie się tam planowany mecz finału Ligii Mistrzów. Obecnie szefowie federacji innych dyscyplin sportowych odwołują tam mecze. Również te z siatkarskich europejskich pucharów.

Kluby się boją

Nikt nie spodziewał się, że XXI wiek przyniesie nam wojnę w samym centrum Europy. Sytuacja, przed jaką postawiła nas Rosja, jest źródłem ciągłego niepokoju i zwyczajnego strachu. Nie omija on również siatkarzy, którzy zwyczajnie boją się przekraczać rosyjską granicę. Po pierwszych wzmiankach o atakach pojawiły się głosy, że mecze Ligii Mistrzów, Ligi Mistrzyń oraz Pucharu CEV powinny być przeniesione z Rosji do innego kraju.

Pierwsza w tym temacie odezwała się Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Zgodnie z obecnym terminarzem, ma w połowie marca rozegrać rewanżowe spotkanie ćwierćfinału Ligi Mistrzów z Dynamem Moskwa. Prezes klubu od razu wysłał zapytanie do CEV o możliwe przeniesienie spotkania na neutralną lokalizację. Jak zaznaczył, polska drużyna wolałaby nie przekraczać w obecnym czasie granicy rosyjskiej.

Z podobnymi zapytaniami wyszły również dwa włoskie kluby. Zarówno Vero Volley Monza, która ma zagrać w Kazaniu z Zenitem, jak i Sir Safety Perugia, mająca zagrać z Zenitem San Petersburg, wolą uniknąć wyjazdu do Rosji. Ma to również związek z faktem, że w tych zespołach grają również zawodnicy pochodzący z Ukrainy.

Oświadczenie CEV

Europejska Federacja Siatkówki (CEV), pod koniec lutego wydała specjalne oświadczenie, w którym jasno odnosi się do rosyjskiej inwazji. Wskazuje w nim również, jak może zmienić się charakter rozgrywek w europejskich pucharach. Póki co deklaruje ciągłe monitorowanie sytuacji i obiecuje szybką reakcję. Jak zastrzega, jako dobro nadrzędne stawia bezpieczeństwo i dobro wszystkich uczestników wydarzeń. A przecież mecze siatkarskie to nie tylko fantastyczna gra siatkarzy, ale i głośny doping kibiców. Jeżeli mecze odbędą się w Rosji, może tego ostatniego zabraknąć.

Szukasz więcej informacji ze świata siatkówki? Zajrzyj na fps-org.pl