Polska nie zagra z Rosją w barażach. Jakie może mieć to konsekwencje?

Kiedy media obiegła informacja o tym, że Rosja dokonała zbrojnego ataku na Ukrainę, wielu nie wierzyło. W XXI wieku musimy się zmierzyć z wojną i to w środku Europy. Akcja zbrojna przekłada się na wszystkie inne dziedziny życia: społeczne, gospodarcze a także kulturowe i sportowe. To już pewne, że Polska nie zagra w meczu barażowym z reprezentacją Rosji. I co dalej?

PZPN mówi – „trzeba działać”

Na to oświadczenie czekali wszyscy fani polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Długo przed mrocznymi wydarzeniami z końca lutego, był zaplanowany mecz barażowy Rosja- Polska. Miał on rozegrać się w Rosji 24 marca. Jednak wszystko na to wskazuje, że do tego nie dojdzie.

Polski Związek Piłki Nożnej wystosował specjalne oświadczenie, pod którym podpisali się zarówno działacze jak i sami reprezentanci Biało- Czerwonych. Wskazują oni jasno, że w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie, reprezentacja Polski nie ma zamiaru podjąć gry w meczu play-off reprezentacją Rosji. Dodają, że są w trakcie rozmów z federacją czeską oraz szwedzką, by przedstawić wspólne stanowisko FIFA.

O tej decyzji zrobiło się bardzo głośno dzięki międzynarodowym mediom. Pisze o tym zarówno angielski „The Guardian” jak i amerykańska agencja prasowa „Reuters”. Postawę Polaków komentuje również „Sky Sports” oraz „Goal.com”. Ogromnym echem odbił się również wpis kapitana polskiej reprezentacji, Roberta Lewandowskiego, który powiedział wprost, że nie wyobraża sobie meczu w takiej sytuacji. Piłkarz zdaje sobie sprawę, że ani kibice ani piłkarze rosyjscy nic tu nie zawinili, ale wobec agresji militarnej nie można przechodzić obojętnie. A tym bardziej udawać, że nic się nie stało.

Czekamy na decyzję FIFA

Nie da się ukryć, że świat futbolu jest ściśle powiązany z polityką. W obliczu jawnej, militarnej agresji na Ukrainę, coraz więcej organizacji międzynarodowych nakłada na Rosję sankcje. Wciąż nie wiadomo, jak FIFA odniesie się do działać Polskiego Związku Piłki Nożnej i samego protestu polskiej reprezentacji. Podobne stanowisko obrała również reprezentacja Szwecji. Czesi wciąż jeszcze się zastanawiają.

Jeżeli FIFA nie uzna zasadności działania PZPN, nasi przegrają walkowerem, co da pewny awans reprezentacji Rosji na Mundial w Katarze. Gdy jednak wykluczy reprezentację rosyjską, może dojść do spotkań w innych państwach, na neutralnym, w pełni bezpiecznym gruncie. I tego byśmy sobie wszyscy życzyli.

Szukasz więcej informacji ze świata futbolu? Zobacz portal pilka.com.pl