Narty skiturowe – co musisz wiedzieć?

Narciarstwo zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Z roku na rok rośnie liczba osób, które nie wyobrażają sobie sezonu zimowego bez wyjazdów na narty zjazdowe. W ostatnim czasie coraz częściej spotkać można także wielbicieli amatorskiego narciarstwa biegowego. Nie są to jednak jedyne formy obcowania z dwiema deskami, na jakie można się zdecydować. Czym jest skitour? Czym się charakteryzują specjalne narty do uprawiania tego typu aktywności? O tym wszystkim przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

1. Czym jest skitour?

2. Narty skiturowe — czym się charakteryzują?

3. Czy narty zjazdowe nadają się do skitouru?

Czym jest skitour?

Skitour, skitur, bądź skitouring jest odmianą narciarstwa, która stanowi swoisty powrót do tradycji. Polega ona na turystyce górskiej przy użyciu specjalnych desek wyposażonych w tak zwane foki (o czym więcej powiemy w dalszej części tego artykułu). Podczas wyprawy osoby posiadające żyłkę sportowca mogą zaznać nie tylko pędu wynikającego z szybkiego zjeżdżania ze stoku, ale także zmęczenia podczas podejść i niesamowitych widoków, niemożliwych do zobaczenia na wyratrakowanych trasach.

Niektóre trasy skiturowe posiadają odcinki, gdzie trzeba będzie jechać w głębokim śniegu, czy wspinać się po świeżym puchu, jednak stanowi to jedną z najatrakcyjniejszych części tego sportu, a nie problem. Po tym opisie może się wydawać, że jazda na nartach skiturowych jest sportem ekstremalnym. Nie jest to jednak do końca prawda — istnieją różne odmiany tej dyscypliny, a najpopularniejsza polega na poruszaniu się od schroniska do schroniska. Dodatkowo warto pamiętać o gigantycznej zalecie, z którą wiąże się wybór tego typu obcowania z białym puchem, czyli braku kolejek, będących znienawidzoną częścią amatorskiego narciarstwa zjazdowego.

Narty skiturowe — czym się charakteryzują?

Skitury, czyli rodzaj nart używany do tego sportu różni się zarówno od nart zjazdowych, jak i biegowych. Pierwszą cechą charakterystyczną tego typu wyposażenia jest taliowanie. Narty mogą mieć pod butem od nawet 64 mm (dla zawodowców ścigających się w wyścigach) do 99 mm i więcej dla wielbicieli ekstremalnej odmiany tego sportu, jaką jest freeride. Jeśli chcemy zacząć naszą przygodę ze skiturami, warto postawić na modele charakteryzujące się szerokością pod butem od 80 do 90 mm (dla przykładu polskie narty MAJESTY mają między 83 a 85 mm).

Kolejną cechą, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie, lub wypożyczeniu nart skiturowych, jest ich sztywność. Bardziej elastyczne narty „więcej wybaczają”, będą więc dobrym wyborem dla początkujących. Najciekawszą cechą, na jaką trzeba zwracać uwagę przy deskach przeznaczonych stricte do tego sportu, jest mocowanie fok. Foki są to paski materiału, wykonane z moheru, nylonu bądź mieszanek, które podczas podejść mają zagwarantować stabilność i niezsuwanie się nart w dół zbocza. Dzieje się tak dzięki włóknom, które są ustawione w taki sposób, że gładko suną, gdy jedziemy do przodu, jednak stawiają opór podczas ruchu narty w innym kierunku. Zazwyczaj są one mocowane przy pomocy warstwy klejowej, bądź adhezyjnej.

Czy narty zjazdowe nadają się do skitouru?

Narty zjazdowe są specjalnie przygotowane do tego, żeby na nich zjeżdżać, natomiast niezbyt nadają się do biegania, czy podchodzenia w nich pod górę (co potwierdzi każdy, kto tego kiedykolwiek próbował). Narty skiturowe różnią się konstrukcyjnie zarówno od zjazdówek, jak i biegówek, co sprawia, że żaden z wymienionych rodzajów nie będzie odpowiedni do uprawiania tego sportu. Jeśli chcemy zacząć uprawiać skituring, warto zainwestować w specjalistyczny sprzęt, na przykład narty skiturowe MAJESTY, które zapewnią nam odpowiednie bezpieczeństwo i komfort.