Bieganie – od czego zacząć? Tego nie możesz przeoczyć!

Na wszystko trzeba mieć dobry plan. Jeżeli chcesz zacząć biegać, mam złą i dobrą wiadomość. Zła jest taka, że może być ciężko i to nie tylko na początku. A dobra? Że regularne treningi biegowe to samo dobro zarówno dla ciała jak i psyche. Zacznij tylko na spokojnie, czyli jak?

Dobre buty to postawa

Nie bez przyczyny mowa o tym już na początku. Jeżeli faktycznie chcesz zabrać się na poważnie za bieganie, postaw na dobrze dopasowane obuwie. Dzięki temu unikniesz niechcianych kontuzji oraz poprawisz sobie komfort biegu. Idź do sklepu sportowego i zapytaj doświadczonego sprzedawcy o dobre buty do biegania. Z pewnością doradzi kilka modeli spośród których będzie można coś wybrać. 

Ostudź słomiany zapał

Na początku jest szał i tak właściwie to chcesz biegać nawet dwa razy dziennie. Potem przychodzą pierwsze zakwasy a wraz z nimi zniechęcenie. Odpuszczenie jednego treningu zamienia się w kilka a te w kilkanaście. Nie tędy droga. Ustal sobie plan treningowy i się go trzymaj, pamiętając o ogromnie ważnym czasie na regenerację. 

Przydatne akcesoria

Teoretycznie wystarczą tylko dobre buty. Ale… no właśnie. Przydadzą się słuchawki, bo nic tak nie motywuje jak dobrze dobrana muzyka podczas której nogi same biegną. Dobrym wyborem będzie również wygodny, szybkoschnący strój oraz skarpetki chroniące przed podrażnieniami stóp. Latem przyda się również czapeczka z daszkiem, chroniąca przed ciepłym deszczem i gorącymi promieniami słonecznymi.

Motywujące aplikacje 

Kiedyś biegało się dla Endomondo, lecz teraz, gdy tej aplikacji już nie ma, musisz wybrać coś innego. Bez względu na to, czy masz telefon na androidzie czy też z systemem iOS, z pewnością wybierzesz apkę skrojoną na twoje potrzeby. Większość z nich jest bezpłatna, jednak gdy chcesz mieć dostęp do planów treningowych lub zwiększonych statystyk, musisz zainwestować w płatne subskrypcje.  

Postaw sobie realny cel

Nic nie motywuje tak bardzo, jak udział w wyścigu biegowym. Tam właściwie nie chodzi o wygraną, ale o sam udział. Spotkanie z podobnymi do ciebie pasjonatami biegania zadziała niesamowicie motywująco i doda ci skrzydeł. I to nie tylko podczas wyścigu.