4 przykłady popularnych sportów ekstremalnych – odważysz się?

Sporty ekstremalne kojarzą się z niezwykłym ryzykiem, adrenaliną i zagrożeniem życia; są niebezpieczne dla zdrowia i wymagają wyjątkowych umiejętności. Zaletą uprawiania tego rodzaju sportów jest stan euforii, oderwanie się od rzeczywistości i dzięki temu osiągnięcie szczęścia. 

Sporty ekstremalne dzielą się na lądowe, które często uprawiane są w górach, np. kolarstwo górskie, motocross, alpinizm; powietrzne takie jak skoki na bungee, paralotniarstwo; wodne, czyli surfing, kajakarstwo, rafting i inne.

1. Kolarstwo Górskie

To pokonywanie zjazdów, przeszkód, podjazdów w terenie górzystym. Podtypem tego rodzaju sportu jest kolarstwo ekstremalne, odbywa się na specjalnie wyznaczonych do tego trasach, na silnie nachylonych stokach i polega na pokonywaniu, często sztucznie stworzonych do tego celu przeszkód. Dodatkowo częstym elementem tej dyscypliny jest wykonywanie akrobacji w powietrzu podczas zjazdu z wysokości.

2. Rodeo

Profesjonalne rodeo to amerykański sport, który wyewoluował z umiejętności wymaganych w pracy i jest to jeden z najbardziej wyczerpujących sportów na świecie. Polega na umiejętnym władaniu lassem i ujeżdżaniu koni, byków.

Tutaj poznasz bliżej ten ekstremalny sport z bykiem: https://www.sportnews.pl/rodeo-grozny-sport-z-bykiem/.

3. Paralotniarstwo

W tym sporcie pilot siedzi w uprzęży przyczepiony do latawca na znak skrzydła; paralotnia nie ma sztywnej konstrukcji głównej, a start odbywa się z powierzchni ziemi. Mimo braku silnika loty paralotnią mogą trwać wiele godzin i pokonywać setki kilometrów, choć loty od jednej do dwóch godzin i pokonywanie kilkudziesięciu kilometrów są bardziej normą. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu źródeł udźwigu pilot może wznosić się na wysokość kilku tysięcy metrów.

4. Rafting

To pokonywanie nadmuchaną tratwą rzek lub zbiorników wodnych, często odbywa się na wzburzonych wodach.