Zawodowe Mistrzostwo Świata w boksie – którzy Polacy o nie walczyli?

Zawodowe Mistrzostwo Świata w boksie – którzy Polacy o nie walczyli?

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku o pas mistrza świata w boksie mógł ubiegać się tylko jeden kandydat. Dzisiaj, po przemianach, jakie nastąpiły w latach 80., w zakładach sportowych Superbet można obstawiać aż czterech kandydatów w jednej kategorii wagowej. Dla fanów boksu z pewnością emocje są przez to nieco mniejsze, za to sami pięściarze z pewnością chwalą sobie takie postawienie sprawy – dzięki temu nie jeden, a aż czterech doskonałych bokserów może ubiegać się o ten najważniejszy tytuł w ramach konkretnej federacji. Kto z polskich zawodników brał udział w tych zmaganiach?

Zawodnik, którego nazwisko zna cały świat

Dariusza Michalczewskiego nikomu nie trzeba przedstawiać. To pięściarz, którego umiejętności na arenie międzynarodowej prezentowane były zarówno w polskich, jak i niemieckich barwach narodowych. Sytuacja przynależności państwowej nie umniejsza jednak jego sukcesów, chętnie obstawianych w Superbet przez amatorów twardego, męskiego widowiska. Na swoim koncie ma pas WBO kategorii półciężkiej, a także pas IBF i WBA. W barwach biało-czerwonych walczył tak naprawdę dopiero pod koniec swojej zawrotnej kariery.

Pięściarz z piosenek Kultu

O Andrzeju Gołocie mówili jeszcze kilkanaście lat temu absolutnie wszyscy – jego nazwisko nie schodziło z ust znawców, amatorów, a nawet piosenkarzy. O tytuł mistrza walczył kilkukrotnie – pierwszy raz próbował swoich sił w 1997 roku, a następnie dwukrotnie w 2004 roku i po raz ostatni w 2005 roku. „Ostatnia nadzieja białych” przegrała chyba jednak bardziej z własną psychiką, niż z rywalami, kończąc pojedynki przez dyskwalifikację albo już w pierwszej rundzie.

Niepokonany Tomasz Adamek

Fani boksu z pewnością nie zapominają o powalającym na łopatki wystąpieniu Tomasza Adamka na gali w 2005 roku, kiedy to debiutował ze swoim title-shotem. Pokonał wtedy znakomitego pięściarza Paula Briggsa, tym samym zyskując tytuł Mistrza Świata WBC w kategorii półciężkiej. I choć później Adamek nieco rozmienił swoją sławę na drobne, przechodząc do wagi ciężkiej, to nie da się ukryć, że jest jednym z najlepszych polskich bokserów na zawodowych ringach.

Mniej znane nazwiska Polaków walczących o pas mistrza świata

O wszystkich wymienionych wcześniej pięściarz słyszał nie tylko cały kraj, ale i cały bokserski świat. Warto jednak wspomnieć i innych zawodników, takich jak Rafał Jackiewicz, walczący o tytuł w kategorii półśredniej IBF. Niestety pretendentowi do tego zaszczytnego tytułu nie udało się pokonać swojego przeciwnika.

Podobnie wyglądała historia walki o tytuł mistrza WBC kategorii ciężkiej Alberta Sosnowskiego. Ów poległ podczas walki z niezrównanym Witalijem Kliczką. Bardzo emocjonującym widowiskiem dla amatorów pięściarstwa było spotkanie pomiędzy Andrzejem Fonfarą a Adonisonem Stevensonem w 2014 roku. Stawką był tytuł mistrza WBC w wadze półciężkiej. Jednak nawet na tych nazwiskach spora lista pretendentów do tytułu mistrza boksu się nie kończy – pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości również będziemy mogli obstawiać w Superbet spektakularne walki Polaków o znaczące pasy.