Istnieje grono osób, które mecz piłki nożnej na telewizorze oglądają jedynie od święta. W ich przypadku telewizor do sportu może w ogóle nie być konieczny. Jeśli jednak chcesz czerpać z piłkarskich widowisk jak najwięcej emocji, wybierz urządzenie, które pomoże Ci je podkręcić. Wysoka jakość obrazu to nie wszystko. Sprawdź, jakie parametry powinien mieć telewizor, by móc oglądać mecz siatkówki czy skoki w telewizji w wysokiej jakości.
Jak Polacy oglądają sport? W gronie najbliższych
W Polsce istnieje spore grono fanów sportu. Według badań zleconych przez Samsung Electronics* w lutym 2024 roku, ponad połowa Polaków (55 proc.) ogląda sport przynajmniej raz w tygodniu. Z badań wynika także, że najchętniej śledzimy zmagania sportowców w towarzystwie drugiej połówki (42 proc.), a nawet z całą rodziną (28 proc.). Chyba wielu z nas przyzna, że niejednokrotnie zdarzyło nam się oglądać skoki w telewizji czy żużel przy niedzielnym obiadku z rodziną.
Takie oglądanie sportu w telewizorze wymaga jednak odpowiedniego sprzętu. Po pierwsze, istotny będzie wybór telewizora z szerokim, a nawet ultraszerokim kątem widzenia. Dzięki temu każdy z członków rodziny będzie mógł widzieć obraz pod różnymi kątami, niezależnie od tego, czy będzie siedzieć na wprost czy z boku urządzenia. Po drugie, oczywiście przyda nam się duży telewizor do oglądania sportu, byśmy mogli dostrzec wszystkie istotne szczegóły, które z pewnością będą tematem późniejszych dyskusji w rodzinnym gronie. Dla wielu będzie to telewizor 65 cali i większe.
Telewizor z dobrym obrazem do oglądania sportu – co wpływa na jakość obrazu?
Wspomnieliśmy już, że duży telewizor do oglądania sportu będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli często oglądamy mecze czy zawody w większym gronie. Warto jednak pomyśleć również o odpowiedniej rozdzielczości, ponieważ powinna ona iść w parze z przekątną. Na szczęście obecnie już niemal każdy telewizor 55 cali do sportu posiada rozdzielczość 4K. Jeśli zależy nam na szczególnie ostrym i wyraźnym obrazie przy większych przekątnych, możemy pomyśleć także o modelach z rozdzielczością 8K. Taki jest np. telewizor 75 cali Samsung QN900D z serii Neo QLED 8K Excellence Line.
Na jakość obrazu w telewizorze do sportu wpływ mogą mieć przeróżne technologie upłynniające obraz, a także wysoka częstotliwość odświeżania obrazu. Producenci, tacy jak Samsung, wykorzystują przeróżne Upłynniacze Ruchu, które sprawią że ruch obrazu na ekranie będzie wyraźny i ostry. Warto wówczas sięgnąć po telewizor 65 cali z szybkością odświeżania minimum 120 Hz, np. QN85D.
Mecz piłki nożnej na telewizorze – poczuj stadionowy klimat
Na atmosferę każdego meczu wpływ mają różne czynniki. Jednymi z nich są z pewnością pełne emocji głosy komentatorów czy okrzyki widzów. Abyśmy mogli zanurzyć się w tej stadionowej atmosferze, warto zadbać o odpowiednie nagłośnienie. Najlepszym wyborem będzie telewizor z głośnikami górnokanałowymi i technologią Dolby Atmos®, np. QN900D. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na taki model, o dźwięk przestrzenny może zadbać soundbar, np. z Q-serii marki Samsung. Dzięki technologii Q-Symphony telewizor i soundbar mogą odtwarzać ścieżkę dźwiękową jednocześnie, dzięki czemu dźwięk staje się jeszcze bardziej otaczający, potęgując doznania.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.
* Badanie zrealizowane przez Ipsos na zlecenie Samsung Electronics w lutym 2024 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 osób w wieku 18-70 lat.