E-sport, czyli sport elektroniczny cieszy się coraz większym zainteresowaniem zarówno wśród graczy, jak i kibiców pochodzących z Polski oraz innych regionów świata. Wciąż jednak toczy się dyskusja dotycząca tego czy rozgrywki elektroniczne można zakwalifikować jako sport. Zwolennicy e-sportu twierdzą, że wymaga on zwinności, szybkości i opanowania. Przeciwnicy z kolei twierdzą, że w niczym nie przypomina on klasycznych sportów. Bez wątpienia jednak e-sport cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a e-sportowcy współzawodnicząc ze sobą w wirtualnym świecie, zdobywają coraz szersze grono kibiców. Jak elektroniczna rywalizacja zdobywa coraz większą popularność? Podpowiadamy.
Czym jest e-sport?
E-sport, czyli sport elektroniczny polega na rywalizacji między graczami w różnego rodzaju grach komputerowych. Obecnie nie są to już tylko niewinne rozgrywki, ponieważ organizowane są w dzisiejszych czasach profesjonalne zawody, w których zarówno gracze indywidualni, jak i drużyny konkurują ze sobą na wysokim poziomie, często trenując do takich zawodów przez wiele godzin.
Historia e-sportu
E-sport swoje początki notuje już w 1972 roku, kiedy na Uniwersytecie Stanforda po raz pierwszy został zorganizowany turniej w gry wideo. Wówczas zawodnicy zmagali się ze sobą korzystając z kosmicznej strzelanki o nazwie SpaceWar, która obecnie uchodzi za jedną z pierwszych gier wideo w historii. Więcej na temat e-sportu oraz innych dziedzin sportu przeczytamy na Blog ETOTO. Gwałtowny rozwój e-sportu rozpoczął się dopiero pod koniec XX wieku i przyczynił się do niego azjatycki kryzys finansowy, który wybuchł w 1997 roku. Młodzi Koreańczycy wówczas zmagali się z bezrobociem, a rząd Korei Południowej zdecydował się na rozbudowę szeroko pasmowego internetu.
Dzięki temu Koreańczycy, którzy zostali w domach i byli pozbawieni zajęć zawodowych, poświęcali swój wolny czas właśnie cyfrowej rozrywce. Dlatego to właśnie w Korei Południowej w 2000 roku rozegrały się pierwsze World Types Games, czyli zawody e-sportowe znane również jako cyberolimpiada. Organizowano to wydarzenie jeszcze przez następnych 14 lat, a zainteresowanie tym turniejem rosło, dzięki czemu podobne turnieje zaczęto organizować również w innych krajach, między innymi Stanach Zjednoczonych, we Włoszech czy w Niemczech.
Jak dzisiaj wygląda e-sport?
Obecnie rozgrywki sportowe przyjmują różne formy. Oznacza to, że gracze mogą rywalizować ze sobą zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Turnieje e-sportowe organizowane są zarówno w niewielkich kawiarniach, jak i na ogromnych stadionach, gdzie odbywają się mistrzostwa międzynarodowe. Największe eventy przyciągają setki tysięcy widzów na żywo i online, a gracze e-sportowi znani są już nie tylko we własnym środowisku, ale także mogą liczyć na coraz większą rozpoznawalność poza elektronicznym światem. Dodatkowo wzrósł obecnie prestiż rozgrywek e-sportowych, a co za tym idzie, gracze mogą liczyć na coraz większe nagrody. Obecnie w największych turniejach nagrody pieniężne sięgają nawet kilku milionów dolarów. Do najpopularniejszych gier e-sportowych zalicza się League of Legends, Counter Street, Starcraft II, a także kilka innych tytułów.